Návštěva hradu

V minulosti býval Pernštejn významným a bohatým sídlem. Rodina Pernštejnů věděla, jak si zařídit pohodlný život a jejich odkaz se nám z velké části zachoval do dnešních časů.

Každá prohlídka začíná u vrátnice, která se nachází před vstupem do hradního paláce. Nad vstupními dveřmi se skví rodinný znak Pernštejnů, zubr s houžvím v nozdrách. Před vstupem do hradu nejednoho návštěvníka jistě napadne, že hrad vypadá vcelku neobvykle i zvenku. Jak by také ne. Celý hrad je obložen slušivými arkýři, které vytváří zajímavý efekt. Způsobují, že plocha hradu v přízemí je menší než ve vyšších patrech.

Za povšimnutí stojí i stavební materiál. Při delším pohledu zjistíte, že zdi hradu jsou lehce atypické. Není se čemu divit, na stavbu hradu byl použit mramor - netradiční materiál na stavbu hradu.

Interiéry hradu

Na začátku prohlídky je hrad strohá, pozdně gotická stavba. Tlusté zdi, malá okna a působivé klenby. Zvláště ony klenby stojí za povšimnutí. Stavitel si dal tu práci a skoro každá místnost v hradu má jinou klenbu - křížovou, valenou nebo sklípkovou. Prohlídka vyžaduje nejen pohled kolem sebe, ale i nad sebe.

Arkýře pod hradními okny

V prvním patře je ještě jeden zajímavý prvek. Už z dálky můžete vidět, že hrad stojí na skále, ale málokdo by čekal, že skála bude zakomponovaná do stavby. U paty zdí jsou vidět ohlazené kamenné výstupky, které dávají tušit, jak dalece je skála do stavby vnořena. Ale zpět k interiérům. V přízemí hradu je jen malé zdržení, dále se pokračuje úzkými chodbičkami vyzdobenými středověkými nápisy. Prý je mezi nimi k nalezení i několik citátů z per antických mistrů, které si zbojníci vypůjčili pro vyjádření svých myšlenek.

S postupující prohlídkou se dostáváte k novějším prostorám, které byly obývány i v nedávné minulosti. Interiéry přestanou připomínat hrad a začnou vypadat téměř zámecky. Velkým předělem je v tomto smyslu Rytířský sál, jedna z nejhonosnějších místností na hradě. V této místnosti opustil architekt strohou gotiku a nechal místnost rozkvést pod renesančním jasem. V podobném duchu se nesou i další obytné místnosti, které patřily rodům Pernštejnů a následně Mittrowských. Je v nich více nábytku i obrazů a celkově působí útulnějším dojmem.

Mimo palác

Mimo hradní palác je přístupná temná hladomorna a honosná hradní kaple. Obojí se nachází v samotném areálu hradu, za pokladnou.

Prostřední z bran

Před vstupem do tohoto areálu projdete třemi bránami a nádvořími. Za první bránou se nachází největší z nádvoří, které je ideálním útočištěm pro poutníky a zbloudilce. Je tu hned několik obchůdků se suvenýry a nechybí ani občerstvení, které voní široko daleko. Mimo jiné je z hradeb pěkný výhled na okolní lesy.

Prohlídka

Pokud se neobjednáte dopředu, bude vám nabídnuta standardní trasa po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu. Jakoukoliv jinou prohlídku si musíte předem objednat. Máte-li štěstí a v den vaší návštěvy zrovna někdo speciální trasu půjde, můžete se k prohlídce připojit. Objednaná trasa zahrnuje komplexní výklad o dějinách rodu Pernštejnů a samozřejmě i podrobnější prohlídku jinak zapovězených interiérů hradu. Jste-li milovníky historie, tuhle prohlídku určitě oceníte.

Informace o vstupném a prohlídkových trasách.